Jak se vytvářejí fake news? Je to jednoduché: stačí přepsat popisek u fotky a rozšířit jí po sociálních sítích. Přesně to se teď děje se snímkem herního vývojáře Hidea Kodžimy a herečky Ashley Johnson, kde vývojář ukazuje herečce sošku ze sběratelské edice hry Death Stranding.
Fotka, která putuje českými skupinami na Facebooku, ale tvrdí něco jiného: „Tento pár se rozhodl pro potrat a svoje nenarozené dítě nechali mumifikovat… Nyní jezdí po světě a snaží se celosvětově legalizovat aborci.“
Narazili jsme na ní už několikrát. Často se objevuje ve skupinách, kde se sdružují starší lidé. Pod obrázkem jsou obvykle desítky komentářů znechucených a naštvaných lidí. „Jak mohli udělat potrat tak vyvinutého dítěte,“ uvažuje jedna z komentujících. „Pohled na jejich mrtvé dítě jim je milejší, než aby si ho nechali,“ glosuje fotku maminka na mateřské.
Češi ale nejsou jediní, kdo se nechali napálit. Podobná fake news existuje i v anglické anebo třeba španělské verzi. Upozorňuje na ni třeba list La Republica.
Nutno podotknout, že soška je sama o sobě dost kontroverzní. Připomíná totiž lidský plod ve sklenici. Kodžimu kvůli ní dokonce zadrželi američtí celníci, když cestoval na komiksový festival Comic-Con. Nakonec ale na akci dorazil i s „plodem.“ Právě odtud pochází snímek s Ashley Johnson.
Plod není jen laciným pokusem o senzaci, objevuje se i ve hře. Pomocí něj hrdina detekuje nadpřirozené bytosti, které nejsou běžně viditelné. Nad mechanizmem, ale i hrou Death Stranding jako takovou ovšem stále visí spousta otazníků. Přesto jde o jeden z nejočekávanějších titulů současnosti.
Death Stranding vychází 8. listopadu na PS4.