Série Watch Dogs má pověst průšviháře. Za to může ale spíš marketing Ubisoftu, než hra samotná. Tak špatná zase nebyla. Jasně, na příběh nebo na jméno hlavní hrdiny si nikdo nevzpomene, ale mise byly fajn a hlavně se daly plnit různými způsoby. Na Watch Dogs 3 s podtitulem Legion se proto v redakci docela těšíme. Ne moc, abychom nebyli zklamaní, ale těšíme.
První díl Watch Dogs se odehrával v Chicagu, druhý v San Franciscu a v Legion se podíváme do mírně futuristického Londýna.
Je to období velkých společenských změn. Automatizace připravila spoustu lidí o zaměstnaní a v ulicích to vře. Na to úřady odpovídají posilováním ozbrojených složek a špiclováním občanů prostřednictvím všudypřítomných kamer a dronů. Nepřítelem číslo jedna je organizace Albion, která využívá chaosu k rozšiřování své moci.
Hráč je členem hacktivstické organizace DedSec, která proti Albionu bojuje. Tentokrát nejde o jednoho hrdinu, co spasí svět. V průběhu hry budete přepínat mezi až desítkami různých členů DedSecu. Podle toho, kdo se na danou misí nejvíc hodí. To je asi největší inovace třetího dílu. Armáda rozmanitých postav se postará o to, aby žádná z misí nebyla fádní. Každý umí něco jiného. Stará babička sice neskáče parkúr, ale jako bývalé programátorka to umí s počítači, takže pokud potřebujete něco hacknout, je tou správnou volbou právě. Amatérská zápasnice se bude zase hodit na akčnější mise.
Armáda DedSecu může čítat až dvacet členů, mezi kterými se dá volně přepínat.
Postavy, za něž aktuálně nehrajete, si žijí svým životem. Tráví čas se svými manželkami – a když byste jim náhodou manželku zabili, budou trávit čas na hřbitově a po nějaké době začnou zas randit.
Ve výsledku ale budete pravděpodobně ovládat postav ještě víc. Když totiž ve hře někdo umře, je to navždy. Neobjeví se před nemocnicí jako v gétéáčku. Prostě je kaput. Šlus. Ende. Jeho místo musíte zaplnit novým rekrutem. A právě nabírání nových lidí do řad DedSecu představuje celkem významnou část náplně hry. Potenciálně můžete naverbovat veškerá NPC. Počkat, jsou to vlastně NPC, když za ně můžete hrát? No, to je jedno – určitě rozumíte, co se vám tu snažíme říct.
Potenciálního parťáka nejprve prolustrujete prostřednictvím mobilu, kde vidíte, čím se dotyčný zabývá, a taky tu jsou jeho talenty. K tomu, abyste ho naverbovali do svých řad, ale potřebujete, aby fandil DedSecu. A to obvykle obnáší nějaký úkol. Na E3 vývojáři prezentovali misi, kde jste se museli dostat do policejní služebny a vymazat záznam z jejich databáze. To, jestli se tam vplížíte, probijete nebo prostřílíte, je na vás.
Poté, co získáte nového brance do svých řad, musíte rozhodnout o jeho zařazení. K dispozici jsou tři třídy. Enforcer je specialista na boj, který používá mimo jiné nástražné výbušniny. Infiltrator se zaměřuje na stealth, jeho speciální schopností je AR plášť, který ho umí skrýt před kamerami. A pak je tu samozřejmě hacker s robotickým pavoučkem, který se umí nabourat do počítačů, ale také se dá využít jako zbraň nebo výbušnina.
Máme trochu obavy z toho, aby se jednotlivé postavy ve hře neopakovaly.
Vývojáři popsali systém, jak postavy generují. Základem je 20 unikátní osobností – každý s jinými názory a hodnotami. Do toho se pak přimíchávají různé schopnosti, unikátní animace a tak podobně. Takže by se prý nemělo stávat, že v cutscéně uslyšíte říkáte dvě postavy totéž.
Po zkušenostech s předchozími Watch Dogs bereme ale všechny sliby s rezervou a jsme zvědaví, jak trojka s podtitulem Legion dopadne. Snad dobře.
Hra vychází 3. března pro PC, PS4, Xbox a Google Stadia.